Ośrodek Szkoleniowo — Naukowy OIL / 2020
Lokalizacja
Oprócz realizacji zadań postawionych przez organizatora konkursu, autorzy pracy postawili przed sobą dwa dodatkowe cele. Pierwszym z nich jest stworzenie zróżnicowanej przestrzeni publicznej, która poza spełnianiem potrzeb Ośrodka służyć będzie mogła mieszkańcom dzielnicy. Drugi to przygotowanie budynków na potrzeby przestrzenne i funkcjonalne, które mogą się pojawiać się w przyszłości, a są w chwili obecnej niemożliwe do określenia.
MPZP
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zakłada ochronę charakteru dzielnicy Aniołki. W większości przedwojenna zabudowa willowa o gabarytach ok.20x20m w rzucie i 12m wysokości zanurzona jest w zielonym baldachimie starych drzew. Wąskie, obsadzone szpalerami drzew ulice i chodniki przylegające ściśle do ogrodzeń nie pozwalają na wydzielanie zatok postojowych. Budynków o większej kubaturze jest niewiele. Do wyjątków należą obiekty Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W dzielnicy stosunkowo mało jest otwartych przestrzeni publicznych i usług innych niż medyczne. To właśnie było powodem decyzji o pozostawieniu części terenu Ośrodka Szkoleniowego Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku jako przestrzeni ogólnodostępnej.
Teren i parter
KONCEPCJA
Główna bryła została zaprojektowana jako wolnostojący, osiowy i symetryczny obiekt utrzymany w charakterze pawilonu zatopionego w zieleni parkowej. W budynku mieści się większość programu Ośrodka w tym parking na 53 samochody, pomieszczenia techniczne i część sanitariatów w części podziemnej, strefa szkoleniowo gastronomiczna w parterze i hotel na górnej kondygnacji. Program fitness zrealizowany został w oddzielnym pawilonie położonym w części działki objętej planem i posadowiony na linii historycznego podziału nieruchomości. Ażurowy mur z cegły, który otacza ceglany pawilonik wydziela intymny żwirowo – skalny ogród umieszczony w większym ogrodzie – „parku”. W dni powszednie przestrzeń ta wykorzystywana ma być do ćwiczeń na wolnym powietrzu. Możliwe jest również zamknięcie ogrodu skalnego podczas organizacji spotkań plenerowych. Pozostała część działki może pozostać wtedy nadal ogólnodostępna.
Światło
Pod dolnym pasem kratownic zaprojektowano ażurowy strop podwieszany w postaci pionowych drewnianych paneli, które oprócz funkcji akustycznych pełnić będą również rolę dyfuzorów dla naturalnego światła ze świetlików i oświetlenia sztucznego. Rozkład
natężenia światła oparty na standardowym zachmurzeniu nieba CIE (Commission Internationale de l´Eclairage) w dniu 21 września o godz. 12:00 przedstawiono na diagramie.
detale
materiały
Naturalną konsekwencją zastosowania konstrukcji zespolonej przekrycia i kształtu przeszkleń na parterze jest wykonanie ścian parteru w technologii betonu architektonicznego. Powierzchnię betonową zastosowano również na posadzkach parteru i na tarasach zewnętrznych. Akustyczne mobilne ścianki działowe oraz większość elementów stałego wyposażenia wnętrz (np. lada recepcji) zostały zaprojektowane z jasnego drewna np. brzozy. Szyny do przesuwania ścianek działowych zamocowane są do dolnych pasów kratownic.