Plac Długosza / 2019
PREZENTACJA
HISTORIA
Racibórz, jak wiele miast należących przed wojną do Rzeszy w czasie wyzwalania przez Armię Czerwoną, został niemal doszczętnie zniszczony. Osiemdziesiąt procent budynków legło w gruzach, a z pięćdziesięciu tysięcy mieszkańców pozostało zaledwie trzy tysiące. Odbudowę przeprowadzano nie licząc się z prawami własności, a nawet ze starą strukturą urbanistyczną – głównie wyburzano resztki kamienic, zastępując je wolno stojącymi blokami. Malownicza starówka, która organicznie kształtowała się przez setki lat, utraciła dawna świetność.
Ostatnią niezabliźnioną wyrwą w tkance starego miasta jest plac długosza, zajmujący teren po kilku dawnych kwartałach, Nowym Rynku i Placu św. Marcelego.
SCHEMAT HISTORYCZNY PLACÓW
Wysokość projektowanego zespołu budynków jest porównywalna z wysokością otaczającej go zabudowy, a gabaryty brył utrzymane będą w skali budynków Starego Miasta.
Płaszczyzna nowego placu św. Marcelego z dwóch stron została amfiteatralnie podniesiona, dzięki czemu powstało zaciszne wnętrze, w którym można będzie organizować spotkania i imprezy kulturalne.
PLAC WEWNĘTRZNY
Ogród na dachu urządzony ma być w naturalnym, sielskim charakterze z wykorzystaniem rodzimych gatunków roślin. Będzie to kawałek pięknej ziemi raciborskiej w samym centrum miasta.